چگونه فاکتورهای صوری توسط سازمان امور مالیاتی کشف می شود؟

فاکتور صوری چیست و چه کاربردی دارد؟

فاکتور صوری نوعی ابزار غیرقانونی برای عملیات حسابسازی است. ماهیت آن با چهره قانونی یعنی صدور فاکتور رسمی اجرا می شود ولی نوع استفاده و کاربری تغییر می کند.متاسفانه برخی از شرکتها بدون توجه به این نکته مهم و خطرساز اقدام به استفاده از این ابزار می کنند. هدف اصلی عملیات فاکتورسازی به منظور کاهش به یکباره هزینه ها از درآمدهاست. و یا خرید ها از فروش ها انجام می شود.

مراحل کنترل سازمان امور مالیاتی برای کشف فاکتورهای صوری در زمان رسیدگی:

۱-کنترل اینکه ارائه کننده کالا و خدمات کد فروش، فاکتور فروش یا شرکت صوری و کاغذی نباشد.

۲- کنترل اینکه فروشنده کالا و خدمات از شرکت منحل شده یا غیر فعال اقدام به صدور فاکتور ننموده و شناسه ملی خود را به درستی اعلام کرده است.

۳- کنترل اعتبار گواهی ارزش افزوده.

۴- کنترل نوع و متناسب بودن فعالیت صادر کننده فاکتور با کالا و خدمات مندرج در فاکتور.

۵- کنترل مستندات حمل شامل بارنامه جاده ای و بیجک و…

۶- کنترل مستندات پرداخت شامل کپی چک های بانکی شرکت یا فیش های واریزی

دسترسی به فاكتورهای صوری

چند سال پیش سازمان امور مالیاتی به هر شناسنامه یك كد اقتصادی داد كه برخی از افراد از این كدها سوءاستفاده كردند و به نام یك فرد مرده یك كد اقتصادی دریافت كردند تا از پرداخت مالیات معاف شوند. مودیان، وقتی كالا خرید می‌كنند، مالیات می‌دهند و وقتی هم كالایی را می‌فروشند، مالیات آن را می‌پردازند؛ در این شرایط این شركت‌ها فاكتور صوری می‌دهند تا بگویند مالیات خرید پرداخت شده است تا به عنوان اعتبار در زمان فروش منظور شود. رئیس هیات‌مدیره یكی از شركت‌های بزرگ واردات و فروش لوازم كامپیوتری خرداد امسال گفت كه عده‌ای كه به دلایلی توانسته بودند از پرداخت مالیات معاف شوند و فعال اقتصادی نیستند، كارت بازرگانی گرفته و شركتی را به نام خود ثبت می‌كنند و بنا به شرایط و زد و‌بندی كه دارند، فاكتورهایی تهیه كرده و آن را به متقاضیان می‌فروشند، در حالی كه خود برای آن پولی پرداخت نكرده‌اند. خریداران هم فروشندگانی هستند كه یا كد اقتصادی ندارند، یا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده فراری‌اند، و این در حالی است كه آنان این مالیات را از مشتریان به دلیل فروش كالا دریافت، و تنها از پرداخت مالیات به دولت امتناع می‌كنند. افرادی كه این فاكتورها را به فروش می‌رسانند، با دریافت دو درصد از قیمت جنس فاكتور را صادر می‌كنند و به‌صورت كاملا قانونی این فاكتورها را صادر می‌كنند. سازمان امور مالیاتی تنها كسانی را كه این فاكتور را خریداری كرده‌اند، شناسایی می‌كند و از دسترسی به فروشنگان حقه‌باز فاكتورها باز می‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *