شناسه ملی شرکت چیست و نحوه دسترسی به آن

امروزه به دلیل افزایش جمعیت و صعوبت دسترسی به حجم وسیع اطلاعات، برای دستیابی آسان­تر به اطلاعات و داده ها، افراد کدهایی مربوط به خود را دارند. این کدها در مورد اشخاص حقیقی، با نام کد یا شماره ملی شناخته می­شود و در مورد اشخاص حقوقی، از اصطلاح  شناسه ملی شخص حقوقی یا شناسه ملی شرکت استفاده شده است.

به موجب آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی شناسه ملی عددی است که توسط پایگاه(پایگاه اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی) تنها به یک شخص حقوقی اختصاص داده می­شود.

سپس در این آیین نامه اعلام شده است که تمامی اشخاص حقوقی موظف اند طبق برنامه زمانی اعلامی سازمان­های ثبت کننده فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل و همراه اسناد و مدارک لازم که توسط سازمان ثبت­ کننده اعلام می­شود، به سازمان یاد شده ارائه نمایند.

نحوه دریافت شناسه ملی شرکت

با استفاده از شناسه ملی می­توان به اطلاعات جامعی در مورد شرکت­ها دست پیدا کرد. بدین منظور باید پس از مراجعه به سامانه الکترونیکی شناسه ملی به نشانی www.ilenc.ir و وارد کردن شناسه ملی شرکت مورد نظر، به اطلاعاتی از جمله نام و اقامتگاه و شماره و تاریخ ثبت و متعاقب آن سایر اطلاعات منتشر شده در مورد آن شخص حقوقی دست پیدا کرد.

برای دریافت شناسه ملی شما باید یک شخص حقوقی داشته باشید، به طور کلی شخص حقوقی مورد نظر یا یک ارگان دولتی است و یا یک شخص حقوقی غیر دولتی.

در مورد اول بدون نیاز به ثبت، شخص حقوقی مورد نظر به رسمیت شناخته شده و مشکلی برای دریافت شناسه ملی نخواهد داشت؛ اما در مورد اشخاص حقوقی خصوصی، پس از تشکیل این اشخاص باید مراحل مورد نیاز برای ثبت را به درستی طی کرده و نهایتا شناسه ملی شرکت را دریافت نمایند.

نکته ای که اشاره بدان خالی از اهمیت نیست، این که هر شناسه ملی منحصرا برای یک شخص حقوقی قابل استفاده می­باشد، صرف نظر از اینکه آن شخص پابرجا یا منحل شده باشد، این مهم در تبصره یک ماده ۴ آیین نامه اختصاص شناسه ملی نیز مورد تصریح قرار گرفته است که هیچ یک از پایگاه های اختصاصی سازمان های ثبت کننده و نیز بانک های اطلاعاتی دستگاه های اجرایی مجاز نیستند شناسه ملی را برای شخص حقوقی دیگر استفاده کنند یا اختصاص دهند.

بنابر این به عنوان جمع بندی می­توان گفت که هر شخص یا تشکلی که به موجب قوانین و مقررات، شخص حقوقی تلقی می­شود باید شناسه ملی داشته باشد و این شناسه ملی در مورد اشخاص جدید التاسیس پس از طی مراحل ثبت توسط اداره مربوطه ایجاد و اختصاص داده می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *